Historia psychiatrii: Od epoki azylu do wieku Prozac

Z pewnym niepokojem otworzyłem nową książkę Edwarda Shortera Historia psychiatrii , obawiając się, że znajdę nudny i tandetny tom. Ale nie. Oto ostry, zadziorny rachunek, który nigdy nie traci tempa, jest często zabawny, ale zawsze jest skrupulatnie badany. Krótszy ciągnie bez żadnych ciosów, ponieważ prowadzi nas przez tryumfy i katastrofy, zabiegi genialne i dziwaczne, które przerwały psychiatrię w ciągu ostatnich 200 lat. Była tam hydroterapia, reszta, lorotomia przezorbitalna i Georgia Power Cocktail (forma penitencjarnej terapii elektrowstrząsowej zalecana w 10.000-łóżkowym Georgia State Sanatorium, wężowym dole ery azylu). Odnotowano również odważne i zadziwiające sukcesy, takie jak skuteczne leczenie Wagnera-Jauregg a w leczeniu kiły układu nerwowego – do tej pory beznadziejnej choroby – poprzez wstrzykiwanie pacjentom krwi zakażonej malarią. Niewielu współczesnych lekarzy wie o tym niezwykłym odkryciu. Jednak w słowach Shortera zepsuł terapeutyczny nihilizm, który zdominował psychiatrię w poprzednich pokoleniach i zdobył nagrodę Wagnera-Jauregga w dziedzinie Nobla w 1927 roku. Odbywały się nieprzerwane eksperymenty Cerlettiego i Bini, których kulminacją była ich pierwsza ludzka próba terapii elektrowstrząsami. w odosobnionym pokoju na drugim piętrze kliniki w Rzymie. Asystent stanął na korytarzu, aby ochronić się przed intruzami, a pielęgniarka trzymała elektrody w głowie pacjenta, próbowali najpierw 80 woltów, potem 90, a na koniec 100, w końcu wytwarzając klasyczny toniczno-kloniczny napad grand mal i tym samym otwierając nowa era w leczeniu psychiatrycznym (pacjent, inżynier z ostrą psychozą, po 11 zabiegach powrócił do domu w wirtualnej remisji). I był jeden z najwspanialszych przykładów przypadkowości w historii medycyny, gdy Cade natknął się na możliwość, że lit może być skuteczny przeciwko chorobie maniakalno-depresyjnej iw ciągu kilku dni skutecznie leczył kilku pacjentów, którzy przez wiele miesięcy przejawiali nieustanną manię. lub lata. Przeglądając psychiatrię z szerszego punktu widzenia historyka, Shorter pokazuje nam grę roztropności i głupoty, walki nauki i szamanizmu, które zaznaczyły ewolucję psychiatrii. Która z dzisiejszych modnych terapii okaże się głupia, a nawet wręcz niebezpieczna, gdy przyjrzymy się pokoleniu lub dwóm od teraz. Które z naszych obecnych filozofii leczenia zostaną udowodnione głównie przez wątpliwe względy polityczne lub ekonomiczne, tak jak wiele z tych naszych poprzedników. Kuszące jest przewidywanie, jakie mogą być. Przynajmniej Historia Psychiatrii uczy nas pokory na temat naszych własnych parafialnych koncepcji zaburzeń psychicznych i stale istniejącego ryzyka popełnienia poważnych błędów, nawet w dzisiejszym bardziej rygorystycznym klimacie naukowym.
Krótszy jest w najlepszym wydaniu, gdy opowiada o powstaniu i upadku psychoanalizy. Jego relacja będzie szczególnie pouczająca dla tych, którzy dorastali i trenowali w okresie rozkwitu tej dyscypliny, kiedy zdominowali amerykańskie departamenty psychiatrii. Wielu z nas miałoby trudności z wyobrażeniem sobie w tamtych czasach, że psychoanaliza była jedynie przerwą w ewolucji psychiatrii, ponieważ przez całą historię psychiatrii przed i po ludzie łatwo zaakceptowali, że choroby medyczne są oparte na biologiach W przekonującej opinii Shortera psychoanaliza okazała się artefaktalnym produktem wyróżniającej się epoki , pielęgnowanej przez szczególne warunki polityczne i ekonomiczne tamtych czasów. Składniki jego upadku pojawiają się wyraźnie z perspektywy czasu. Wśród nich było pojawienie się skutecznych farmakoterapii, fiasko próby Amerykańskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego w ocenie skuteczności tej techniki i pojawiające się dowody na bankructwo takich pojęć, jak przeniesienie i kontinuum wszystkich chorób psychicznych.
Późno w swojej książce, Shorter cytuje Eysencka: Wszystkie nauki muszą przejść przez próbę przez szakala . Być może cynicznym poglądem, ale jednym obszernym poparciem wielu narracji w Historii psychiatrii. To dobre lekarstwo dla nas wszystkich, aby przeczytać tę fascynującą historię, jako że psychiatria walczy o to, aby stać się naukowo uznaną dyscypliną medyczną.
Harrison G. Pope, Jr., MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

Powołując się na artykuły (2)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: Leukocyturia, nutrend, ambroksol ]
[podobne: erytrocyty, glista ludzka w kale, glistnik jaskółcze ziele wyciąg na kurzajki ]